Likvidacija

Izložba u Centru za suvremenu umjetnost Stacion u Prištini okupila je niz stranih umjetnika koji se bave problemom privatizacije javnog prostora i/ili vidljivošcu privatnog unutar onog što je bilo i što bi trebalo biti javno (John Hawke, Martha Rosler, Andreas Siekmann, Patricio Larrambebere i Fatmir Mustafa). Polazeci od iskustva da privatno preuzimanje nekad javnih dobara cesto dolazi na mala vrata, u što javnost dobiva uvid vec kada je sve odluceno i provedeno, ovi umjetnici registriraju i bilježe pomake u svakodnevici kojima ponekad skrivene posljedice privatizacijskih procesa pokušavaju uciniti vidljivim i spoznatljivim pa je tako umjetnicima iz razlicitih konteksta  zajednicko upravo suocavanje s tim posljedicama te osvještavanje i informiraju gledatelja. Na izložbi u Stacionu također je predstavljeno i nekoliko hrvatskih umjetnika te je na taj način Stacion istaknuo potrebu za regionalnim širenjem projekta.

rn

 

rn

Uz strane umjetnike koji su sudjelovali na izložbi u Stacionu, a kojima se u Zagrebu pridružuje i kosovarski umjetnik Alban Muja (kao direktna poveznica s inicijalim kontekstom projekta), na izložbi u G-MK sudjelovat ce i nekoliko hrvatskih umjetnika i/ili istraživaca: Bojan Mucko, Iva Marcetic, Bojan Mrdenovic, Rafaela Dražic, Dina Roncevic i OUR (Organizacija udruženog rada). Polazište za izložbu u G-MK kustoski je koncept Sarah Lookofsky unutar kojeg smo ipak odlucile naglasiti neke lokalne specificnosti na konkretnim primjerima iz Rijeke, Splita i Zagreba. Smatramo kako upravo hibridni umjetnicki projekti mogu postati mjesto diskusije o posljedicama privatizacije, mogu educirati publiku, potaknuti javnu komunikaciju i artikulirati kritiku.  

rn

 

rn

Konacnoj produkciji radova prethodi više ili manje ekstenzivan istraživacki rad i/ili rad na terenu. Cest je slucaj da je konacni produkt istraživanja neka vrsta mapiranja, bilo da se radi o fotografskom mapiranju devastiranih hotelskih kompleksa na Jadranskoj obali (Bojan Mrdenovic), uništene industrije na podrucju Rijeke (Iva Marcetic) ili pak pokušaju razumijevanja procesa i posljedica privatizacije kroz višednevnu radionicu sa srednjoškolcima (Dina Roncevic). S druge strane, dio projekata koje cemo predstaviti na izložbi rezultat su site-specific terenskih istraživanja pa tako Bojan Mucko  istražuje ulogu i moduse funkcioniranja Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom na primjeru zagrebackih poslovnih prostora, Rafaela Dražic odlazi na teren u Brodosplit, a OUR-ovci predstavljalju nastavak case study analize posljedica raspadanja splitske Jugoplastike.

rn

 

rn

Izložbu prati i dvodnevna konferencija u cijoj završnoj konceptualizaciji sudjeluju Mario Kikaš te Tomislav Medak i Multimedijalni institut (MI2), a koja okuplja dio umjetnika koji sudjeluju u projektu, niz relevantnih strucnjaka i teoreticara te aktivista. U okviru konferencije održat ce se i dva samostalna predavanja Borisa Budena i Neila Brennera. Potaknuti projektnim partnerstvom sa Stacionom konferencija je zamišljena kao platforma za diskusiju o privatizacijskim procesima u zemljama regije, o iskustvima borbe za javni prostor te o pojedinim radovima koji ce biti predstavljeni na izložbi.

rn

 

rn

Izložba je otvorena od 3.5.-31.5.2014

rn

 

rn

 

rn

Generalni sponzor

rn

 

rn

INA-Industrija nafte, d.d.

rn

 

rn

 

rn

Program financiraju

rn

 

rn

Allianz Kulturstiftung

rn

Erste Stiftung

rn

Grad Zagreb

rn

Ministarstvo kulture Republike Hrvatske

rn

Embassy of the United States, Croatia

rn

 

rn

 

rn

Ministry for European Integration of the Republic of Kosovo

rn

Ministry of Culture, Youth and Sports of the Republic of Kosovo

rn

 

rn

 

rn

 

rn

Medijski sponzori

rn

 

rn

H-Alter

rn

Kulturpunkt.hr

rn

Zarez